Smrtná neděle

Publikoval grafikonat v

Dnes je „Smrtná neděle“ – takže čas na to, vyhnat zimu, vše zlé a nemoci! 💀Starodávné vynášení Morany, zvané také Morena, Mořena, Mařena, Smrtholka neboli smrtka, se leckde udržuje dodnes. Někde se figurka splétá ze starých větví, jinde ze slámy, roští a staré uschlé trávy. Obléká se do starých hadrů, nejčastěji v černé a bílé barvě, a zdobí náhrdelníky z vaječných skořápek nebo prázdných šnečích ulit. Je symbolem zimy: nemocí, dlouhých temných nocí a všeho, co lidem škodí. Tam, kde teče řeka nebo potok, se smrtka hází do vody, jinde se pálí nebo svrhává ze skály.Morenu mi pomohla vynést Rozárka se sestřičkou. Příští rok to snad už zvládneme spolu v MŠ😉 Zdraví p.uč.T.K♥️Můžete se podívat na díl z Chaloupky na Vršku 😊https://youtu.be/oSPR1oi8SAE

Vyrábíme s dětmi – Morana ze starého pečiva